Informace pro cestu do Bulharska

Bulharsko dovolená 2020 hygienické předpisy

V tuto chvíli dle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do Bulharska bez omezení a není nutné uvádět důvod.
Bulharsko je zařazeno do zemí s nízkým rizikem, viz http://www.mzcr.cz/dokumenty/ve-vetsine-evropskych-zemi-je-nizke-riziko-nakazycesi-se-budou-muset-prokazat-_19404_1.html

Na co si mám dát pozor?

Platí obecná hygienická opatření: podle nařízení ministra zdravotnictví opět platí nošení roušek v uzavřených veřejných prostorách. Nošení roušek v otevřených prostorách již není povinné, ale dobrovolné. Platí i povinné používání dezinfekce a dodržování hygienických zásad (mytí rukou, odstup 1,5 m). Doporučujeme uzavřít vhodné cestovní připojištění pro pokrytí nečekaných zdravotních nákladů.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Od 15. 6. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest do států EU a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (označených zeleně a oranžově na tzv. Semaforu).
Důrazně doporučujeme před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD -> informace MZV ČR k cestám do zahraničí
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html
MZV upozorňuje, že při cestách do zahraničí je nutno se informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země.
Ministerstvo zdravotnictví bude vyhodnocovat jednou týdně data ECDC a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit na webu koronavirus.mzcr.cz.
Formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v anglicko-české verzi: Formulář test Covid-19 (DOCX, 19 KB)

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BULHARSKA A TRANZIT

Od 17. 6. do 30. 6. 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu), Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, jakož i členy rodin bulharských občanů a osoby, jež žijí ve faktickém svazku s bulharským občanem, a občany třetích zemí, kteří mají trvalý či dlouhodobý pobyt na území Bulharska, zemí EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) včetně členů jejich rodin. Povinná 14 denní karanténa při vstupu do země se týká všech osob, které vstupují na bulharské území ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory.
Na hraničních přechodech a letištích jsou cestujícím distribuovány informační letáky (v bulharštině) na téma infekce koronaviru s podrobnými instrukcemi, doporučeními a kontakty. Na letišti jsou cestující kontrolováni prostřednictvím distantních termokamer a v případě tepelné detekce nebo podezření (např. pocení, kašel apod.) jsou vyšetřováni na místě individuálně.

3. OPATŘENÍ

Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.
Bulharská vláda ukončila dne 13. 5. 2020 platnost nouzového stavu v zemi, od 14. 5. 2020 platí na celém území země mimořádná epidemiologická situace na základě rozhodnutí vlády, jejíž platnost byla dne 24. 6. 2020 znovu prodloužena až do 15. 7. 2020.
Za účelem pokračování opatření proti šíření onemocnění COVID-19 vydává ministr zdravotnictví Bulharské republiky dle potřeby nařízení, jimiž prodlužuje platnost omezení. Jejich aktuální znění a přehled lze nalézt na informační stránce: https://coronavirus.bg/bg/
Zprávy o aktuálním stavu v zemi jsou zveřejňovány a průběžně aktualizovány na informační stránce: https://coronavirus.bg/bg/

Stručné shrnutí ochranných opatření proti šíření viru Covid 19:

nosit roušky, dodržovat stanovené vzdálenosti, počítat s měřením teploty při vstupu do podniků. Nutno počítat s omezením míst na plážích, v restauracích, hotelech, rekreačních zařízeních a dalších. Mnohé služby bude nutno objednávat si předem (zejména místa na plážích a v rekreačních zařízeních).

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

V případě podezření na onemocnění je doporučeno postiženým obracet se na svého všeobecného lékaře, resp. kontaktovat oblastní zdravotní inspekci (platí zejména pro cizince, kteří nemají svého všeobecného lékaře), která dle prvotních příznaků nemocného rozhodne o dalším postupu. Ambulantní návštěva nemocného není doporučena. Oblastní zdravotní inspekce (výběr): Sofie – tel. +359 (0) 882 932220, Burgas – tel. +359 (0) 56 807 302, Varna – tel. +359 (0) 52 634 019.
Na úrovni ministerstva zdravotnictví BG byla zřízena horká informační linka (funguje 24/7 v bulharštině) – tel. +359 2 807 87 57 (www.mh.government.bg) a aktualizované informace jsou k dispozici na https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/.
V rámci ministerstva zahraničí BG funguje Situační centrum (tel. +359 2 948 2404), na jehož web stránce jsou zveřejňovány informace (v bulharštině) k aktuálnímu vývoji situace kolem šíření koronaviru ve světě: https://www.mfa.bg/bg/situationcenter. Na linku Situačního centra se mohou obracet především Bulhaři cestující do zahraniční, ale v případě nouze i cizinci (mluví anglicky). Dalším relevantním pracovištěm a informačním zdrojem na celostátní úrovni je Národní středisko pro nákazu a parazitické nemoci www.ncipd.org.
Centrálním pracovištěm a národním operačním štábem pro boj proti koronaviru je vojenská nemocnice v Sofii (Military Medical Academy, ul. Sveti Georgi Sofiyski 3, tel. +359 2 922 6000, www.vma.bg). Národní operační štáb pořádá denně pro tisk situační konferenci, informace jsou následně zveřejňovány v médiích (např. The Sofia Globe v angličtině, https://sofiaglobe.com/).
Obecné informace k vývoji situace kolem koronaviru lze rovněž nalézt na webové stránce Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) https://www.ecdc.europa.eu/en.

5. DALŠÍ INFORMACE

V případě potřeby je v Bulharsku možno požádat o provedení testu PCR - možné kontakty v Sofii:
1. Univerzitní nemocnice SOFIA MED - PCR testy - https://hospitalsofiamed.bg/Новини/Тестове-за-COVID-19/p47
2. Laboratoř RAMUS - PCR testy - https://ramuslab.com/spisak-adresi-ramuslab-covid19-koronavirus/

 

Kam dá?

Přehled aktuálních LAST MINUTE do Bulharska

Hygienické standardy v autobusech KM TRAVEL

Hygienické standardy v letadlech Smartwings