25.08.2020
Jakou vybrat stravu na dovolené?

Předem vám chceme říci, že na otázku, jestli jet na dovolenou s jídlem anebo bez, není jednoznačná odpověď. Zkusíme vám vysvětlit veškeré plusy i mínusy, abychom vám ulehčili výběr dovolené.

U mnohých turistů převládá přesvědčení, že zájezdy k moři s all inclusive jsou zárukou jakési exkluzivity a luxusu, což vede k nedorozumění a někdy i pocitu zklamání z tolik očekávané dovolené. Proto se pojďme chvíli tomuto tématu věnovat.

Kvalita ubytování je značena hvězdičkami. Čím vyšší počet, tím více služeb hotel poskytuje. Nelze tedy očekávat, že při zakoupení levné dovolené v hotelu s nižším značením, nicméně se stravou all inclusive, dostanete luxusní pokoj s nábytkem od předních designérů, panoramatickým výhledem na moře, pláží s bílým pískem a plážovými lehátky zdarma. Nutno podotknout, že v cenách se promítá mimo jiné zejména atraktivita a vzdálenost dané destinace. To znamená, že pobyt se snídaní třeba v Thajsku vás přijde na více peněz, nežli pobyt s all inclusive v arabských zemích. Takže tady jsme si názorně ukázali, že strava v hotelových restauracích je pouze jednou ze služeb, kterých na dovolené využíváme, nikoliv cílem našeho prožitku. K tomu slouží zájezdy gurmánsky zaměřené, kde pokrmy nezřídka bývají už malá „mistrovská díla“´ a nelze je s velkokapacitní kuchyní velkých hotelových komplexů srovnávat. Leč v místních restauracích či tavernách si doušek lahodného vína a výborné jídlo,  připravené dle receptur předávaných z generace na generaci, můžeme dopřát i sami v průběhu letní dovolené u moře

Hotel Club Nena v Turecku

 Tímto se dostáváme k dalšímu typu stravování, tedy vlastnímu stravování a rozhodně to neznamená, že byste se měli trápit hlady. Ba právě naopak. V tomto případě je vhodné se ubytovat v rodinném apartmánu či menším hotelu, který většinou bývá vybaven lednicí a vařičem na rychlý ohřev jídla, či jeho nenáročnou přípravu. Za finance, které ušetříte pobytem bez all inclusive, můžete pak ochutnávat tradiční, místní speciality a nápoje. Jelikož cílem letních dovolených bývají obvykle jižní země, seženete za velmi dobrou cenu čerstvé plody, ať už ze zahrádky, polí či z moře na regionálních trzích, jejichž návštěva patří k nezapomenutelným zážitkům. Můžete si dopřát obědy a večeře v duchu tradičního stolování. Třeba v Řecku je to hotový obřad. Z jídelního lístku si vyberete jednotlivé chody, které vám přívětivá obsluha s pohostinností Řekům vlastní, naservíruje hned několik a vy si postupně odebíráte to, na co máte zrovna chuť. Navíc strava v přímořských zemích bývá zdravá, lehce stravitelná a pestrá, složená z čerstvého ovoce a zeleniny, sýrů, ryb i u nás méně obvyklých, mořských plodů. Pokud si rádi zahřešíte, nebojte se, také milovníci moučníků a sladkostí si přijdou na své. K pití běžně dostanete koupit džusy z čerstvého ovoce, připravené přímo před vaším zrakem. V každém marketu pak jsou snadno dostupné za velmi nízké ceny balené stolní a minerální vody. Nedílnou součástí takové klasické řecké večeře jsou i známé místní pálenky či vína z okolních slunných strání. 

Při stravování ve vlastní režii jste sami sobě pánem, určujete si kdy, kde a co budete jíst a hlavně nemusíte setrvávat na jednom místě a sledovat ručičku hodin se strachem v očích, aby na vás v jídelně ještě něco zbylo. Pokud plánujete poznávání okolí, je rozhodně zajímavé pojíst pokaždé někde jinde, obzvlášť při návštěvě více regionů. A především nejste omezeni časem ani programem a můžete cestovat, koupat se v zátokách a obdivovat místní architekturu i krajinu.

K romantické večeři u moře nepochybně patří odraz měsíce na mořské hladině a vzduch vonící po soli. A pokud k tomu ještě vyluzují místní hudebníci libozvučné tóny na lidové nástroje, ponesete si takový romantický večer v srdci na pořád. O tyto kouzelné chvíle se při hromadném stravování v hotelové jídelně nepochybně připravíte. 

Kompromisem mezi typy stravování jsou zájezdy se snídaní nebo polopenze. Můžete se od ubytování vzdálit, základní stravu máte zajištěnou a během dne nepochybně ochutnáte některou z místních specialit. Avšak stejně jako při pobytu s all inclusive je všude okolo spousta lidí a spíše splníte jednu ze základních potřeb, nežli byste si mohli požitkářsky vychutnat každé sousto, nemluvě o prožitku autentičnosti dané země.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že dovolená s all inclusive je dobrým řešením při návštěvě zemí, kde se bezpečně a bez zdravotních rizik stravovat i volně se pohybovat mimo hotel příliš nedá. Pokud chcete na své dovolené něco zažít a nacházíte se v relativně bezpečné zemi, jako je například Řecko, Itálie, Chorvatsko nebo Bulharsko, mohla by Vás celodenní povinnost jíst dokonce i omezovat.

Každopádně rozhodnutí, zda svou dovolenou prožijeme na svobodě, v rytmu dané země s celou její atmosférou nebo v jídelně, je na každém z nás!

Vybrat dovolenou u moře

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.