Lapeni Krétou

24.03.2020, Soňa Novotná

Soňa, prodejce zájezdů KM TRAVEL v Prostějově má procestováno téměř celé Řecko. Na blogu KM TRAVEL otevřeně píše, proč se jí ostrov z počátku nelíbil.

Je to už bezmála dvacet let, co se stalo Řecko naší srdcovou záležitostí. Poprvé jsme jeho kouzlu propadli v roce 2002 na ostrově Zakynthos a od té doby se pro nás stalo závislostí, za kterou se rozhodně nemusíme stydět. Ve výčtu našich cest jsou jak ostrovy méně známé, tak místa kam ročně přijíždí nespočet turistů. Nevynechali jsme ani pevninské Řecko a rádi vzpomínáme na úžasný prodloužený víkend v Athénách. Téměř s pravidelností se ale vracíme na jedno jediné místo.

Kréta je pro nás takovou perličkou. Vždy jsem tvrdila, že na Krétu pojedu až v krajní možnosti. Přišla mi zbytečně velká, nehezká a našla bych v té době dalších sto nesmyslných argumentů.  Dnes, po třech návštěvách tohoto úžasného ostrova, kterému se také říká „šestý kontinent“ se musím smát sama sobě. Hned při první dovolené nás Kréta doslova uhranula a věděli jsme, že jsme lapeni.

Pokud bych měla sama za sebe popsat jedním slovem, co mi na Krétě nejvíc imponuje a čím je specifická, pak bych zcela určitě vyzvedla její rozmanitost. Můžete se zde vydat po stopách starých Mínojců, projít krásné a jedinečné soutěsky anebo jen lenošit a relaxovat v letoviscích, která doslova pulzují životem.  Naopak na jižní straně ostrova není problém najít místa, kde nepotkáte půl dne ani živáčka a jediným společníkem vám bude stádo horských koz  kri – kri, tolik typických pro Krétu. Západní stranu ostrova lemuje majestátné pohoří Lefka Ori s nejvyšším bodem 2 453 m.n.m. Severovýchod s náhorní plošinou Lasithi, s úrodnou půdou a nespočtem větrných mlýnů je také malebné místo. Nedaleko vesnice Psihro se nachází Diova jeskyně.  Mimochodem jeskyní, stejně jako průsmyků a soutěsek může Kréta nabídnout tolik, jako žádný jiný ostrov v Řecku. Pro pěší turisty a „badatele“ je to tu jako ráj na zemi.

Průvodců, kteří se zabývají popisem Kréty a nejzajímavějších míst je obrovské množství a proto nemá význam vše vypisovat. Nicméně ráda bych se s vámi podělila o mé „Krétské TOP 10“ aneb co jsem si já osobně zamilovala.

  1. Rethymno, hlavní město stejnojmenné prefektury.
  2. Chania, hlavní město regionu Chania a taktéž ještě v roce 1972 hlavní město ostrova.
  3. Pláž Elafonisi s růžovým pískem a malými lagunami jako z plakátů z Karibiku
  4. Městečko Matala spolu s pláží, proslavené hlavně v době Hippies
  5. Antikristo -  jehněčí maso připravované jedním z nejstarších způsobů (nejlépe ho umí ve vesničce Argiroupolis, v oblasti Rethymno)
  6. Krétská kosmetika ať už z kozího, anebo z oslího mléka, či z oliv
  7. Krétský horský čaj Malotira na neduhy všeho druhu, navíc moc dobře chutná
  8. Krétské lokální víno
  9. Klášter Agia Triada a výborný olivový olej, který si sami produkují
  10. Kréťané, jejich hrdá nátura, laskavá povaha a srdečnost

Letos v srpnu vyrazíme na Korfu, které sice už známe, ale dlouhých patnáct let jsme tu nebyli.

Po Krétě nám bude smutno, ale už teď se těšíme na další příště…

Řecký ostrov Kréta, Arkadi, Rethymno, KM TRAVEL