12.10.2020
Máte malé dítě a váháte, jestli už s ním letět na dovolenou k moři?

V čem spočívá výhoda cestování s dítětem do dvou let? Nemusíte řešit sladění dvou termínů dovolených v zaměstnání, podřídíte se partnerovi a ceny pro děti do 2 let jsou velmi výhodné. Proč tedy toho nevyužít, že?

KM TRAVEL vám přináší podrobný popis, jak probíhá cesta letadlem a co je dobré si vzít sebou, pokud letíte poprvé s malým dítětem na dovolenou u moře.

Kdy rozhodně necestovat?

Všichni lékaři nedoporučují cestovat s dítětem mladším 3 měsíců. Je to proto, že dítě i maminka jsou ještě v období, kdy jsou oba náchylnější k infekcím. Navíc jim také nemusí být příjemné tlakové změny v letadle, či tropické klima v destinaci.

Kolik mohu mít zavazadel?

Děti do 2 let nemají nárok na vlastní zavazadla. Každý rodič má nárok na kabinové zavazadlo (tj. kufr, který odevzdáváte personálu do podpalubí hned na přepážce) 23 kg/dospělá osoba. Mohou si vzít také jedno příruční zavazadlo do 8 kg/rodič ale i dítě, o rozměrech maximálně 56x45x25 cm.
V cestovní kanceláři KM TRAVEL si pak můžete za zvýhodněné ceny dokoupit nadváhu zavazadla až 15 kg navíc pro každou osobu. Bonus pro vás: kočárky jsou přepravovány zdarma.

Upozornění: pokud cestujete do apartmánových domů, většinou nejsou dětské postýlky součástí vybavení a ani není možnost si ji zapůjčit. Doporučujeme i z hygienických důvodů vzít si postýlku (cestovní) vlastní.

Co si připravit a vzít sebou do příručního zavazadla?

1. dostatek plen i vlhčených ubrousků, které budete potřebovat před i během letu a počítat také s dobou strávenou při transferu z letiště na ubytování.

2. jídlo pro dítě. Zde jsou zvláštní požadavky, stále platí limit tekutin – balení vždy jen do 100 ml.
Nezapomínejte, že celkový obsah tekutin v příručním zavazadle, které máte během letu sebou na palubě, nesmí přesáhnout 1 litr. Nesmíte také převážet větší množství než je nezbytné po dobu cesty. Kvůli bezpečnostním pravidlům vás může pracovník kontroly požádat o ochutnávky stravy pro dítě nebo o předložení dokladu o původu tekutiny či stravy.

3. doporučujeme vzít také věci, na které je dítě zvyklé – hračky, dudlík a podobně. Vezměte si také lehkou přikrývku a teplejší oblečení s ponožkami pro případ většího chladu v letadle.

Před nástupem do letadla:

Rodiny s dětmi mají vždy přednost při odbavení i při nástupu do letadla. Nemusíte se tedy obávat, že budete s dítětem stát frontu.

Kočárek (menší, skládací – např. tzv. „golfáč“) si smíte ponechat až k letadlu, kde ho pracovníci letiště pak přesunou do zavazadlového prostoru a po příletu vám ho opět ihned vrátí.

Na každém letišti najdete přebalovací místnosti

Jak probíhá let:

Dítě do 2 let nemá nárok na vlastní sedadlo. Obvykle tedy sedí jednomu z rodičů na klíně. Dítě musí být připoutáno stejně jako vy. Od letušek na palubě letadla dostanete před vzlétnutím speciální pás pro dítě, který si připnete ke svému pásu. Posádka na palubě je tu pro vás, pokud si nevíte rady s připnutím pásu, pomůže vám. Můžete také poprosit letušky o ohřátí stravy pro dítě.

Při vzlétání a přistávání zaléhají uši a dítě bude mít další neznámé pocity. Proti zaléhání uší pomáhá polykání. Obecně se doporučuje v tuto dobu dítě krmit nebo mu dát láhev s pitím či dudlík. Během letu je pak dobré mít zásobu hraček na zabavení a rozptýlení. Pokud už dítě chodí, můžete se s ním po dobu vypnutí transparentu „Připoutejte se prosím“ projít po palubě.

Po přistání:

Kočárek, který vám personál letiště v ČR uschoval do zavazadlového prostoru, vám připraví ihned po přistání, obvykle už ke schodišti. Plynule projdete kontrolou a vyhledáte podle čísla letu pás, na který vám přivezou vaše zavazadla. V letištní hale nebo před ní, vyhledejte našeho delegáta, který vám sdělí číslo transferového autobusu a další podrobnosti a dopraví vás na ubytování.
Pak už jen užíváte sluníčka, teplého moře a nových zážitků.

Přejeme pohodový let a příjemný pobyt!

Další články z blogu KM TRAVEL: 


Proč je dobré mít cestovní pojištění do zahraničí? 

10 věcí, které oceníte na své dovolené

Jak si užít sluníčka a nespálit se?

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.