12.10.2020 | Poslední aktualizace: 16.10.2020

Pokud jste si pro letošní dovolenou v Řecku vybrali Olympskou riviéru, rozhodně si nenechte toto významné klášterní městečko Meteora ujít!

Co je Meteora?

Překlad znamená „vznášející se mezi nebem a zemí“. Je to několik byzantských klášterů na gigantických skalách, které byly postaveny mnichy ve 14. století. Nechce se věřit, že byly vytvořeny lidskou rukou. Jsou považovány za osmý div světa.

Jak vznikly?

Veškeré materiály potřebné k výstavbě klášterů a potom i zařízení si mniši vynášeli na zádech a s pomocí kladko stroje. Potom je vyzdobili a zařídily vzácným vyřezávaným nábytkem. Mniši se nahoru a dolů dostávali pomocí košů a rumpálů. Až díky moderní době a turistickému ruchu se podařilo vystavit schodiště a kamenné žebříky.

Zajímavosti

  • Meteory jsou významným centrem ortodoxní církve. Mniši, kteří tady žijí jsou považování za strážce a nositele náboženského učení.
  • V dobách turecké okupace se kláštery staly útočištěm mnoha Řeků. Tímto se i zachránila byzantská kultura. Učilo se zde a lpělo na zachování tradic, opisovaly se knihy a sbírali náboženské relikvie. Díky tomu jsou dnešní Meteory zároveň i muzeem.
  • Mniši se modlí 6-7 hodin denně a o svátcích až 12 hodin
  • V klášterech se nesmí fotografovat a je nutní mít vhodné oblečení. Pánové musí mít dlouhé kalhoty a dámy dlouhou sukni a zahalená ramena (v případě nutnosti vám oblečení bude za poplatek zapůjčeno)
  • Návštěvy jsou možné pouze dopoledne. Od cca 13:00 hod. jsou všechny kláštery zavřeny a mají všechny siestu
  • Výtěžek ze vstupného jde na opravu zdejších památek, aby je mohli obdivovat i další generace
Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.