12.10.2020

Řecko, jak jistě už víte, je pravoslavnou zemí. Vánoce slaví 25.12. jako den narození Krista. Štědrý den tj. 24.12. je v Řecku úplně běžným pracovním dnem. V předvečer narození Krista se však ve velkých městech Řekové baví v oblíbených podnicích s tradiční hudbou. Na vesnicích jsou s přípravou Vánoc tradičně spojené zabíjačky a příprava svátečních specialit. Vánocemi totiž končí 40 denní půst, kdy pravoslavní křesťané nejí kromě masa ani mléčné výrobky a vejce. Děti pak chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého a zpívají vánoční píseň Kalanda. Svůj zpěv doprovázejí hrou na triangly a bubínky. Malí koledníci za svá přání dostávají drobné odměny jako je cukroví či sušené kousky ovoce a všichni si přejí "CHRONIA POLLA"!

Vánoce jsou začátkem dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králů. Dlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky dávají o Vánocích i na Nový rok.

Nejstarší tradicí je slavnostní zdobení lodí, loděk a člunů.

zdroj: https://www.greece10best.com/why-greeks-decorate-a-boat-instead-of-a-christmas-tree/

Zdobení Vánočního stromečku se totiž v Řecku stalo zvykem až v polovině 19. století. Původním symbolem, který najdete v Řecku během Vánoc i dnes na hlavním náměstí a téměř v každém městě, je loďka ozdobená světelnými řetězy. V řeckých domácnostech loďky najdete všech velikostí a i v papírové podobě.

Zdobení malých lodí (Karavaki) je tradice, stará několik stovek let a značí také kladný vztah Řeků k moři. Zvláště na většině řeckých ostrovech zůstávají vánoční lodě nejoblíbenější výzdobou Vánoc.

Podle jedné z legend to souvisí se svatým Mikulášem (Agios Nikolaos), patronem námořníků. Na jeho počest lidé vaří kolivu (směs sušeného ovoce, zrní atd.) a poté ji hází do moře, aby bylo k Řekům přívětivé. Dále zdobí od 6. prosince (kdy má Mikuláš svátek) své domy na Vánoce.
Řekové jsou velmi hrdí na své námořníky, rybáře a neohrožené kapitány. Další legendou tedy je, že v dřívějšíchh dobách, kdy muži vyráželi na moře a často bojovali s bouřkami a vlnami, jejich manželky, matky a dcery námořníků bývávaly chladné zimní měsíce samy. Byly to měsíce očekávání a modlení za jejich návrat. Když pak viděli na moře připlouvat lodě, samozřejmě z toho měli všichni velkou radost. Osvětlené lodě se pak staly symbolem odvážných námořníků.

Další články z blogu KM TRAVEL:

 

Vánoční zvyky z dovolenkových destinací

Vánoce v Chorvatsku

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.