O Vánocích v Řecku

17.07.2017, Nina Svobodová

Řecko, jak jistě už víte, je pravoslavnou zemí. Vánoce slaví 25.12. jako den narození Krista. Štědrý den tj. 24.12. je v Řecku úplně běžným pracovním dnem. V předvečer narození Krista se však ve velkých městech Řekové baví v oblíbených podnicích s tradiční hudbou. Na vesnicích jsou s přípravou Vánoc tradičně spojené zabíjačky a příprava svátečních specialit. Vánocemi totiž končí 40 denní půst, kdy pravoslavní křesťané nejí kromě masa ani mléčné výrobky a vejce. Děti pak chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého a zpívají vánoční píseň Kalanda. Svůj zpěv doprovázejí hrou na triangly a bubínky. Malí koledníci za svá přání dostávají drobné odměny jako je cukroví či sušené kousky ovoce a všichni si přejí "CHRONIA POLLA"!

Nejstarší tradicí je slavnostní zdobení lodí, loděk a člunů. Ještě před několika desetiletími totiž nebyl v Řecku znám pojem „vánoční stromeček“, ale dnes už je zdobení stromků běžným zvykem. Athény se například chlubí jedním z největších venkovních vánočních stromů na světě. Je vyroben z tisíců kabely spojených světel, která se linou z vrcholu vysoké Athénské věže.

Vánoce jsou začátkem dvanáctidenního svátečního období, které zahrnuje Nový rok a končí svátkem Tří králů. Dlouhá staletí nosil dárky Agios Vasilis na Nový rok. S postupným začleňování Řecka do Evropy byla přijata tradice obdarování 25.12., v mnoha rodinách si však dosud dárky dávají o Vánocích i na Nový rok.

Nebyly nalezeny žádné fotografie.