Krimml

V rámci tohoto zájezdu zavítáme do nejvyššího rakouského pohoří Vysoké Taury, a to do skupiny dvou velikánů, 3666 metrů vysokého Großvenedigeru (Velkobenátčana) nad světoznámými Krimmelskými vodopády a nejvyšší hory Rakouska, 3798 metrů vysokého Großglockneru nad Kaprunskými jezery. Projdeme se okolo Krimmelských vodopádů, vyjedeme lanovkou na Schmittenhöhe nad Zell am See, prohlédneme si soustavu přečerpávacích nádrží nad Kaprunem a na zpáteční cestě se zastavíme u jedné z nejhezčích rakouských soutěsek Liechtensteinklamm nedaleko Sankt Johann im Pongau.Jedná se o poznávací turistický zájezd lehkého stupně obtížnosti, při výstupu u Krimmelských vodopádů překonáme převýšení 400 metrů, pevná obuv je však nezbytná. Stejně jako vhodné turistické oblečení dle povětrnostních podmínek, dostaneme se až do výšky nad 2000 metrů, může se zde ještě nacházet sníh. Mohou se také někomu hodit turistické hole.  

Program:

1. den začneme prohlídkou Krimmelských vodopádů, které tvoří vodní kaskáda na říčce Krimmler Ache. Svým průtokem a celkovou výškou 385 metrů se řadí k největším a nejnavštěvovanějším vodopádům v Evropě. Během výstupu čeká návštěvníka 11 zastávek s výhledy na mohutné vodní kaskády: Kürsinger Platz 1070 m, Riemann Kanzel 1110 m, Regen Kanzel 1150 m, Sendtner Kanzel 1170 m, Jung Kanzel 1210 m a Jaga Sprung 1220 m (dolní stupeň); Bergersteig 1245 m a Schőnangerl 1306 m (střední stupeň); Staubige Reib 1330 m, Bergerblick 1390 m a Schettkanzel 1460 m (horní stupeň). Od parkoviště k rozcestí nad horním vodopádem Oberhofen (1470 m) vystoupáme přibližně 4 km, po stejné cestě se pak vrátíme zpět, celková procházka s kocháním se pohledy na vodopády a možností občerstvení v hostinci Schönangerl (1300 m) nám zabere přibližně 3,5 hodiny. Odpoledne přejezd do Zell am See k lanovce na Schmittenhöhe (50 km), výjezd k horní stanici, s nádhernými výhledy k protějším Vysokým Taurám s pohledy na 30 vrcholů přesahujících výšku 3000 metrů. Alternativní možnost dle kondice a podmínek vrcholové procházky po chodníku č. 67,750 na protější vrchol Salersbachköpflu (1934 m), resp. Schrambachkopfu (Sonnkoglu) s horskou boudou (1856 m) a zpět na Schmittenhöhe (tam a zpět 2,5 km, resp. 5 km), zdatnější mohou od Schrambachkopfu sestoupat po chodníku č. 752 zpět k parkovišti pod Schmittenhöhe (celkem 9 km). Cena za lanovku (dospělí, děti 6-15let) výjezd nahoru 20/15 EUR, last minute ticket při výjezdu po 14:30 20,50/15,50 EUR pro jízdu nahoru a dolů. V Zell am See ubytování, večeře, večerní procházka lázeňským městečkem.
2. den. Po snídani odjezd autobusem k parkovišti u hostince Kesselfall Alpenhaus .Odtud vyjedeme kombinovanou dopravou (autobus - nákladní lanovka) ke stěně Lärchwand (1640 m). Jedná se o největší otevřený výtah v Evropě o délce 820 metrů, k přehradní nádrži Stausee Moserboden. Kaprunská přehrada se nachází ve výšce neuvěřitelných 2040 m. n. m. a nabízí jedinečné panorama a pohled na ledovec pod Großglocknerem. Projdeme se po ohromné přehradní hrázi a krátce vystoupáme na vrchol Höhenburgu (2108 m), z něhož se nám naskytnou nádherné výhledy na obě nádrže - horní Mooserboden a spodní Wasserfallboden - a ohromné přehradní zdi s panoramatem Vysokých Taur.  Pod vrcholkem Höhenburgu se nachází muzeum Erlebniswert „Strom und Eis“ (Svět zážitků „Proud a led“), věnované historii výstavby přehrad a rozmanitosti Národního parku Vysoké Taury. Od horního jezera Moserbooden se projdeme po naučné stezce věnované bylinám a květinám k chatě Ebmattenhütte na Fürthermoaralm (1805 m) a od ní dále sejdeme nad přehradou Wasserfallboden a okolo elektrárny Limbergsperre k nákladnímu výtahu, který nás sveze ke stanovišti místní linky, přejedeme zpět k parkovišti u hostince Kesselfall Alpenhaus. Celková délka procházky představuje asi 6,5 km, doba prohlídky 3 - 4 hodiny. Cena za využití autobusu a nákladní lanovky dospělí 19,90 EUR, děti (6-15 let) 12,50 EUR.Okolo 13. přejedeme údolím Salzachu k jedné z nejnavštěvovanějších rakouských soutěsek Liechtensteinklamm (53 km) u St. Johann im Pongau. Lichtenštejnská soutěska má délku asi 4 km, z toho je jen 1 kilometr přístupný návštěvníkům. Kaňon je hluboký až 300 metrů. Na návštěvníka čeká neskutečný zážitek ze všech těch peřejí dravého potoka, který si snaží vydobýt místo v divokých skalách. Půjdeme úzkým údolím a mnohdy přímo v kamenném masivu. Nemineme četné tunely a dřevěné schody. Všude na nás bude kapat voda v jemné prachové podobě. Někdy se budeme trochu obtížněji vyhýbat turistům jdoucím naproti, chodník tu prostě širší být nemůže. Na konci se nachází Vysoký vodopád, od nějž se po stejné cestě vrátíme zpět k autobusu. Před odjezdem se ještě můžeme občerstvit v místním hostinci. Vstupné dospělí 6 EUR, mládež do 18 let 4 EUR.Odjezd zpět do ČR v podvečerních hodinách.

Cena zahrnuje:

autobusovou dopravu z Hodonína, Břeclavi nebo Mikulova, služby průvodce v autobuse.

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění, případné vstupy, příplatek za nástupní místo Kyjov 50 Kč, Brno, Uherské Hradiště 100 Kč, Zlín, Kroměříž, Přerov, Prostějov, Olomouc 150 Kč, Frýdek-Místek, Ostrava 200 Kč.
Vstupy: cca 55 EUR/os.