Palác Knossos a Neznámá Kréta

Dva výlety za cenu jednoho

Říká se, že kdo nenavštívil palác Knosos na Krétě, jakoby nenavštívil pyramidy v Egyptě. Palác Knosos, největší palác inojské civilizace, nejstarší civilizace v Evropě, je známý z řecké mytologie také jako Labyrint. Byl postaven před více než 4.000 léty a patří k nejznámějším světovým památkam. Trůnní sál s originálním kamenným trůnem, královské komnaty, velkolepý vchod, schodiště z alabastru, fresky, minojské amfóry, královská cesta a divadlo, to je jen malé vyčíslení toho, co můžete v paláci vidět. V jeho prostorách se vám hned vybaví pověsti o netvoru Minotaurovi, princi Théseovi a Ariadně, Daidalovi a Ikarovi, které jsou nerozlučně spjaty s  palácem Knosos. Po prohlídce paláce se rozjedeme za poznáním pravého života ostrova. Přes úrodná údolí, olivové háje a vinice pronikneme do vnitrozemí ostrova. Dopravíme se ke známému sdružení Peza a usadíme se do sálu na prohlídku krátkého filmu v češtině o činnosti sdružení a na ochutnávku jejich skvělých vín, která si pak můžeme ve sdružení zakoupit spolu s vysoce kvalitním olivovým olejem a jinými produkty. Krétská keramika má tradici více jak 8.000 let. Setkáváme se s ní při vykopávkách po celém Středomoří a ještě do dnešní doby je pro své tvary a výzdobu vyhledávaným artiklem. Vypravíme se do oblasti Thrapsano, kde nás zruční a vždy přívětiví hrnčíři rádi uvítají ve svém království a zasvětí do svého umění. Rádi nám pomohou vyzkoušet si svou zručnost na hrnčířském kruhu. Pokud se nám pokus nevydaří, můžete si pro útěchu zakoupit krásný suvenýr a udělat radost nejen sobě, ale i svým milým. Tento krásný a bohatý výlet na zážitky ukončíme návštěvou kláštera Angárathos.  Monastýry a velký počet malebných kapliček roztroušených po celém vnitrozemí Kréty jsou nejen jeho ozdobou, ale také i důkazem toho, jak těsný vztah mají domorodci ke své víře. Utišující atmosféra kláštera vás alespoň na chvíli  dtrhne od bláznivého rytmu dnešního života a vtáhne vás do světa plného klidu a rozjímání.

Cena 45 EUR/osoba, děti do 12 let mají slevu 50%.

    

Elounda, ostrov Spinalonga a město Agios Nikolaos 

Oblíbený lodní výlet za romantickým zákoutím Kréty

Elounda je celosvětově vyhledávaným exkluzivním letoviskem Řecka.  Propojena úzkou šíjí s poloostrovem Kolokitha a sousedící s ostrůvkem Spinalonga, vytváří jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších koutů Kréty. Dnes toto zákoutí patří k věhlasným chráněným oblastem přírodních krás Řecka. Ostrůvek Spinalonga ležící v blankytně modrých vodách Mirabelského zálivu je znám i pod názvem Kalydon. Zde benátčané  16.stol. postavili jednu z nejdokonalejších a nejkrásnějších pevností Středomoří,  která úspěšně čelila arabským a tureckým pirátům, ale stala se i důležitým přístavištěm. Pevnost se na úsvitu 20.století stala synonymem utrpení pro malomocné, kteří zde byli násilně izolováni. Dnes v jeho ztichlých uličkách obdivujeme architekturu krétských, benátských a tureckých staveb, ve kterých se zrcadlí kus historie ostrova a ve kterých jsou dobře ukrytá tajemství těch, kteří zde prožili kus svého života. Opouštíme Spinalongu a kolem pobřeží poloostrova Kolokitha, vyzdobeného krásnými skalními útvary a jeskyňkami, doplouváme k modré zátoce, kde si užijeme krásného koupání v jejich průzračných vodách a pochutnáme si na dobrém obědě, který pro nás připraví na lodi.  Své mořské putování ukončíme v romantickém městečku Agios Nikolaos. Individualní procházka městem, nebo posezení v kavárničkách u jezírka, příjemně ukončí tento krásný výlet plný historie, podmanivé krásy, blankytně modrého moře a pěkného koupání.

Cena 53 EUR/osoba, děti do 12 let mají slevu 50%

   

Ierapetra, ostrov Chrissi - perla Libyjského moře

Vypravte se za exotikou!

Opouštíme severní pobřeží Kréty a přes „vosí pás“, jak se také říká nejuzší části ostrova, se dostáváme k městu Ierápetra, nejjižnějšímu městu evropského kontinentu. Město pro svou krásu dostalo přezdívku „princezna jižního pobřeží“. Chvíle volna v jeho něžné náruči a pak se lodí vypravíme za exotikou. Jen 8 námořních mil od Ierápetry, v průzračných vodách Libyjského moře se nachází ostrůvek Chrissi. Všechny ostrovy mají svou osobitou krásu, ale ostrov Chrissi se liší svou exotickou krásou od všech ostatních ostrovů ve Středomoří. Třetinu jeho 9 ½ km²  rozlohy pokrývá cedrový les, jeden z posledních svého druhu v Evropě. Azurově modré moře, exotická pláž, mušle, vzácné květy a bylinky vytváří exotickou atmosféru tohoto malého pozemského ráje.

Ostrov není osídlen a patří k chráněným přírodním rezervacím Řecka. Navštěvují ho jen ti, co vyhledávají krásu panenské přírody, dnes už tak vzácné. Neváhejte a navštivte tento malý pozemský ráj, na který budete dlouho s nostalgií vzpomínat.

 

Soutěska Samaria

Velkolepost a síla přírody

Soutěska Samária patří zcela jistě k proslulým přírodním rezervacím v Evropě. Začíná na náhorní plošině Omalos v pohoří Lefká Ori ve výšce 1.227 m  mezi vrcholy Gigilos (2.005m) a Páchnes (2.454m).  V délce 18 km se pak svažuje až k pobřeží Libyjského moře k osadě Agia Roumeli kde končí a stává se tak nejdelší soutěskou v Evropě. Šířka soutěsky se různí od 4 do 150 metrů. Prudké, mnohdy až zcela kolmé srázy dosahující hloubky i 600 metrů ve vás vzbudí smíšené pocity úžasu, respektu, ale i vědomí, jak malá a nemohoucí je lidská bytost před velkolepostí a sílou přírody.

Soutěska je prorostlá prastarými cypříši, duby, borovicemi a platany a v puklinách skal navzdory všem povětrnostním podmínkám rostou vzácné květy a byliny. Řeka protékající roklí je přes zimu dravá a nebezpečná, ale v létě klidná a osvěžující. Malé vodopády vytvářejí průzračná jezírka a lákají návstěvníky ke koupání, i přestože voda v nich je ledová. Dutiny skal a malé jeskyňky jsou útočistěm pro divoké kozy „Capra Aegagrus Cretensis“ a dravé ptactvo, které žije v této soutěsce. Naleznete zde studánky s pitnou vodou, staré kamenné osady, kapličky Sv. Mikuláše, Sv. Jiří a Sv. Marie. 

Unaveni dlouhou chůzí, ale nadšeni, že jste absolvovali tento výlet, rádi uvítáte chvíli odpočinku v tavernách u pobřeží Agia Roumeli a plavbu lodí až k osadě Chora Sfakion, kde vás čekají autobusy k cestě zpět.

Upozornění: Nedoporučujeme klientům se zdravotními problémy a dětem do 8 let. Při návštěvě soutěsky je nezbytná sportovní obuv!

Cena na ověření u delegátky na místě.

Ostrov Santorini

Ztracená Atlantída?

Bílé domy vtesané do pestrobarevných pruhů zkamenělé lávy, modré střechy ladící s modrým mořem a oblohou, černý písek, zelené louky a úrodné vinice, vytváří neopakovatelnou mozajku tohoto sopečného ostrova.  Historie ostrova je vlastně historie  jehosopky. Největší exploze byla zaznamenána před více než 3.500 lety a stala se příčinou k  zániku vyspělé civilizace, která zde rozkvétala, ale i zkázou minojské Kréty.  3/4 ostrova byly pohlceny do hlubin moře a dodnes nás trápí otázka, zdali to byla ztracená Atlantida. Snad, kdo ví?  Odpověď je dobře ukrytá v hlubinách moře....


Cena na ověření u delegátky na místě.

  

Všechny ceny jsou pouze orientační.

 

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.