Želvy na řeckém ostrově Zakynthos

17.04.2018, Soňa Novotná

Řecký ostrov Zakynthos patří mezi nejoblíbenější ostrovy Středozemí. Toto krásné místo ročně navštíví nespočet turistů všech věkových skupin.

Co na Zakynthos láká turisty?

Čisté jónské moře, tak krásné až přechází zrak, pláže všeho druhu, zábava až do brzkých ranních hodin v Laganasu, nebo naopak klidná a romantická místa zejména na severu ostrova, horské vesničky ve vnitrozemí a rozmanitá flóra i fauna. Snad každý už někdy viděl alespoň na fotografii vyhlášenou pláž Navagio s pašeráckým vrakem v kontrastu s až kýčovitě tyrkysovým mořem.

Když opomeneme všechny tyto argumenty, pak musíme také zmínit jedno velké prvenství i díky kterému stojí za to Zakynthos navštívit. Zante je jedno z mála míst v Evropě, kde se poměrně hojně objevuje ohrožený druh vzácné želvy Karety obecné (Caretta carreta), která běžně žije v Atlantiku, Pacifiku, Indickém oceánu a ve Středozemním moři.

Kam za želvou

Tento důstojný zástupce živočišné říše se vyskytuje především v oblasti ostrůvku Marathonisi (i samotný ostrov je ve tvaru želvy), v zálivu Laganas, na plážích Kalamaki, Sekania a Gerakas.

Spatřit tohoto vodního tvora není tak složité, jak by se vám mohlo zdát. Můžete využít lodních výletů, které vyplouvají z Laganasu. Odpočinková zastávka je právě i na už zmíněném Merathonisi. Pláž má na ostrůvku bílý písek a želvy zde mají svá hnízda, která jsou chráněna dřevěnou ohrádkou a značením pro turisty. Pokud svou dovolenou trávíte v oblasti Laganas máte velkou výhodu. Stačí plavat trošku dál od břehu a budete mít tu čest se i s želvou potápět. I v rušnějším letovisku se totiž želvy pohybují velmi blízko pobřeží. Nezapomeňte si alespoň jedenkrát za pobyt přivstat. Uvidíte, jak starý rybář krmí ochočenou Carretu, která každé ráno připlouvá místního do přístavu.

Ochrana želv a omezení na ostrově

Ostrov Zakynthos byl domovem želv několik tisíců let. Bohužel, díky rozvoji turistů je jejich klidné prostředí narušováno. Ruch, diskotéky a světla želvy dezorientují. V bezpečí nebyla ani hnízda, která bývala bezohlednými turisty poničena. Za účelem ochrany a zachování tohoto živočišného druhu a díky mezinárodní spolupráci, vznikl program, který se tímto posláním zabývá. Zhruba pět kilometrů pobřeží v oblasti kolem Laganas spolu s ostrůvky Marathonisi a Peluzo si vzala pod ochranná křídla záchranná stanice Eart, Sea and Sky, kterou naleznete ve vesnici Gerakas. Desítky dobrovolníků se každoročně aktivně zapojují do ochrany želvích hnízd a po vylíhnutí asistují u jejich první cesty z hnízda do moře. I z toho důvodu se na noc zavírá letiště a první letadla smí přistávat, či odlétat opět až v ranních hodinách. Ochránci ani nevidí rádi stavění hradů na pláži. Je to právě kvůli tomu, že můžou bránit želvám v cestě z moře na pláž, kam by nakladly svá vajíčka. Caretty je totiž kladou do jemného písku vždy v noci od června až do srpna. V každém hnízdě je zhruba 80 až 120 vajec. Bohužel jen zlomek vylíhnutých želviček se dožije dospělosti, nebo věku, ve kterém jsou schopny reprodukce, což je v období mezi 17 – 33 lety. Dospělý jedinec může vážit až 150 kg a dožívá se i 70 let. A v minulosti jsou záznamy i o mnohem starších a větších jedincích. Na jihu ostrova je omezení ve vodních sportech. Tolerována jsou pouze nemotorizovaná šlapadla. Pokud na své dovolené nechcete přijít o vodní radovánky ve vlnách, doporučujeme si vybrat letoviska na severu ostrova. Tam už jsou povolené vodní skútry, čluny a další.

 

Vidět ovšem Carettu a nebo si dokonce s ní i zaplavat je neskutečným zážitkem na celý život. Na Zakynthosu se tento sen stává pro mnohé návštěvníky realitu a jistě rádi opatření na jejich záchranu budeme respektovat. Vydejte se tedy za nevšedními zážitky.

 

Řecko, Zakynthos, loď pašeráků a pláž Navagio