12.10.2020
Patří mezi nejoblíbenější ostrovy v Řecku. Ročně ho navštíví téměř 1,5 milionu turistů a s cestovní kanceláří KM TRAVEL se sem snadno dostanete letecky z Brna i Ostravy.

Co na Zakynthos láká turisty?

Čisté jónské moře, tak krásné až přechází zrak, oblázkové i písečné pláže, bary a diskotéky až do ranních hodin v Laganasu, nebo naopak klidné a romantické zátoky zejména na severu ostrova, horské vesničky ve vnitrozemí s typickou řeckou atmosférou a rozmanitá flóra i fauna. Snad každý už někdy viděl alespoň na fotografii vyhlášenou pláž Navagio s pašeráckým vrakem v kontrastu s až kýčovitě tyrkysovým mořem.

Když opomeneme všechny tyto argumenty, pak musíme také zmínit jedno velké prvenství i díky kterému stojí za to Zakynthos navštívit. Ostrov Zante je jedno z mála míst v Evropě, kde se objevuje ohrožený druh vzácné želvy Karety obecné (Caretta carreta), která běžně žije v Atlantiku, Pacifiku, Indickém oceánu a ve Středozemním moři.

Kam za Caretou?

Tyto obří želvy najdete především v oblasti ostrůvku Marathonisi (i samotný ostrov je ve tvaru želvy), v zálivu Laganas, na plážích Kalamaki, Sekania a Gerakas.

Spatřit Carettu není tak složité, jak by se vám mohlo zdát. Můžete využít lodních výletů, které vyplouvají z Laganasu. Odpočinková zastávka je právě i na už zmíněném ostrově Merathonisi. Pláž má na ostrůvku bílý písek a želvy zde mají svá hnízda, která jsou chráněna dřevěnou ohrádkou a značením pro turisty. Pokud svou dovolenou trávíte v oblasti Laganas máte velkou výhodu. Stačí plavat trošku dál od břehu a budete mít tu čest se i s želvou potápět. I v rušnějším letovisku se totiž želvy pohybují velmi blízko pobřeží. Nezapomeňte si alespoň jedenkrát za pobyt přivstat. Uvidíte, jak starý rybář krmí ochočenou Carretu, která každé ráno připlouvá místního do přístavu.

Ochrana želv a omezení na ostrově

Ostrov Zakynthos byl domovem želv několik tisíců let. Bohužel, díky velkému rozvoji turistů je jejich klidné prostředí narušováno. Ruch, diskotéky a světla želvy dezorientují. V bezpečí nebyla ani hnízda, která bývají bezohlednými turisty poničena. Za účelem ochrany a zachování Caretty Caretty a díky mezinárodní spolupráci, vznikl program, který se záhranou želv zabývá.
Zhruba pět kilometrů pobřeží v oblasti kolem Laganas spolu s ostrovy Marathonisi a Peluzo si vzala pod ochranná křídla záchranná stanice Eart, Sea and Sky, kterou naleznete ve vesnici Gerakas. Desítky dobrovolníků se každoročně aktivně zapojují do ochrany želvích hnízd a po vylíhnutí asistují u jejich první cesty z hnízda do moře. I z toho důvodu se na noc zavírá letiště a první letadla smí přistávat, či odlétat opět až v ranních hodinách. Ochránci ani nevidí rádi stavění hradů z písku na pláži. Je to právě kvůli tomu, že můžou bránit želvám v cestě z moře na pláž, kam by nakladly svá vajíčka. Caretty je totiž kladou do jemného písku vždy v noci od června až do srpna. V každém hnízdě je zhruba 80 až 120 vajec. Bohužel jen zlomek vylíhnutých želviček se dožije dospělosti, nebo věku, ve kterém jsou schopny reprodukce, což je v období mezi 17 – 33 lety. Dospělá Caretta může vážit až 150 kg a dožívá se i 70 let. V minulosti jsou záznamy i o mnohem starších a větších jedincích. Na jihu ostrova je omezení vodních sportů. Tolerována jsou pouze nemotorizovaná šlapadla. Pokud na své dovolené nechcete přijít o vodní radovánky ve vlnách, doporučujeme si vybrat letoviska na severu ostrova. Tam už jsou povolené vodní skútry, čluny a další.

Vidět ovšem Carettu a nebo si dokonce s ní i zaplavat je neskutečným zážitkem na celý život. Na Zakynthu se tento sen stává pro mnohé turisty skutečností a jistě rádi opatření na jejich záchranu budeme respektovat.
Vydejte se tedy za nevšedními zážitky.

 

Další články z blogu KM TRAVEL:  


Jak působí dovolená na naši psychiku? 

Nejoblíbenější řecký nápoj - frappé

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.