12.10.2020
Co má společného svatý Mikuláš s muslimským Tureckem?

Turecké Vánoce nejsou pochopitelně oslavou narození Ježíše Krista, neboť Turecko je muslimská země, nicméně zvyk rozdávání dárků pochází právě odtud a váže se k historické postavě biskupa z Myry. Tento dobrotivý muž zvaný svatý Nicholas pomáhal potřebným a obdarovával chudé. Zemřel 6.prosince a v tento den si jej připomínáme právě svátkem svatého Mikuláše, který podobně jako on, rozdává sladkosti a malé dárky.

V některých zemích a to i u nás, chodí Mikuláš v biskupském oděvu, opírajíc se o dlouhou, nahoře zatočenou hůl. Svatý Nicholas se také stal inspirací pro Santa Clause v Turecku zvaný Noel Baba. Díky vlivu západu a komerčního světa, pojem Vánoce už znají i v Turecku. Ve větších městech jako Istanbul, Izmir nebo Antalya narazíte v ulicích na vánoční výzdobu, zejména v obchodech, hotelech i v ulicích. Nicméně obyvatelé této země Štědrý den neslaví. V tradičních domácnostech tak neuvidíme, dárky a ani kapra či bramborový salát. S výjimkou Češek provdaných za Turky. Ty, kterým obzvlášť chybí české Vánoce, rádi svým rodinám připravují tradiční smaženou rybu s bramborovým salátem a cukrovím, kterému žádný Turek neodolá. Stromeček se v Turecku zdobí, ale spíš jako symbol přivítání Nového roku. Stromky, které si Turci kupují, tedy nejsou vánoční ale novoroční.

V období našich vánočních svátků od 24.12. do 26.12. Turci pracují. Volno mají až 30.prosince a to obvykle jen půl dne. Slavit začínají až 31.prosince a vítají Nový rok. Tyto oslavy jsou však bujaré. Dopřávají si dobré jídlo, pití a také si předávají malé dárky. Na stole nesmí chybět novoroční dort s kaštany a sušenky, pečené právě pro tuto příležitost. V Turecku lidé slaví také hodně s rodinou. To potom hrají různé společenské hry a sledují televizi. Na Nový rok 1.ledna připadá v Turecku státní svátek, takže ti, kteří byli součástí hlaholu v ulicích si mohou bez obav odpočinout.

I když i do této země pronikl vliv západu, tradiční vánoční atmosféru v Turecku rozhodně nehledejte. Nicméně oslavy roku mají bujaré a osvětlené září ohňostrojů jako kdekoliv jinde.

Další články z blogu KM TRAVEL:
 

Dovolená v Turecku s all inclusive

O Vánocích v Řecku

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.