29.09.2020
Jak působí dovolená na psychiku a jaký má dlouhodobější účinek dovolené ve srovnání s hromaděním majetku?

Věděli jste, že cestování ovlivňuje a posiluje naši psychiku dokonce i tehdy, kdy se průběh dovolené neodvíjí podle našich představ nebo právě necestujeme?
Při cestování opouštíme rutinu a s tím i zažité vzorce chování. Potkáváme nové lidi a dostáváme se do situací, které jsou pro nás nezvyklé. Také prostředí, v kterém se ocitneme, prostě působí na naše smysly. Ať chceme nebo ne, v každém z nás probíhají intenzivnější chemické procesy, ovlivní naši nervovou soustavu. Pak už je jen na nás, jak tyto dojmy zpracujeme. Někdo se rád zasní a mlčky pozoruje moře, pláže a celkové dění kolem sebe, jiný ochutnává a zkouší vše, co nezná a další se třeba parádně naštve :-). Jednoduše každý zpracuje nové dojmy podle svého typu osobnosti. Všichni ale máme společné jedno a tím je obohacení našeho vnitřního JÁ. 

Obecně je cílem našeho bytí šťastný život. V současné době podléháme tlaku konzumní doby a věříme, že šťastnými nás učiní hromadění věcí a majetku.

Ale přiznejme si, jak dlouho v nás radost z takového nákupu vytrvá?

Každá z nově pořízených věcí se pro nás v krátké době stane samozřejmostí a mnohdy nám přinesou více starostí. Zatímco cestovatelské zážitky nám nejen, že nikdo nevezme, ale zůstávají někde uvnitř nás a často se samovolně k nim vracíme, obzvláště tehdy, když si náš mozek potřebuje, třeba jen na chviličku odpočinout. A teď ruku na srdce, kolik emocí v nás vyvolá třeba vzpomínka po pěti letech na speciální vysavač? Nemluvě o tom, že milovníci nákupů si přijdou na své i na cestách, a to se jim mohou do rukou dostat teprve kousky, které se u nás jen tak nevidí. 

Mnozí z vás mi jistě dají za pravdu v tom, že každá prožitá cesta v nás vyvolává větší odhodlání v běžném životě a touhu po dalším poznání nových krajů či kultur. A pokud patříte k těm, kteří mají trávení dovolené na cestách spojené s obavami a starostmi, tak vězte, že i pro vás je poznávání nových míst a zvyklostí velkým zdrojem informací o sobě samém. Lépe rozpoznáte, kde to ve vašem životě skřípe a můžete si i lépe uvědomit, kdo jste a kam jdete.


Na dovolené naleznete také mnoho příležitostí k prověření vašeho vztahu a poznáte toho druhého i z jiné stránky, než kterou vidíte či nevidíte v běžném životě. Možná už jste zapomněli, že ta ustaraná mamina či prací zavalený táta je i prima parťák, který nezkazí žádnou legraci.

Vždy pamatujte, že i vy si zasloužíte odměnu. Při cestách do velkého světa uvidíte, jak Vaše běžné problémy jsou malé. A hlavně, že i vy jste součástí něčeho tak úžasného, jako je život na Zemi.

 

Další články z blogu KM TRAVEL: 
 

20 faktů, které o Bulharsku možná nevíte 

Letecky k moři = kouzlo dnešní doby

Nejoblíbenější nápoj v Řecku? Frappé a postup jak si ho zvládnete vyrobit i doma

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.