Kdo je Babbo Natale a co je hlavním symbolem Vánoc v Itálli?
Italské Vánoce se nesou plně v náboženském duchu a v dodržování křesťanských tradic. Některé z nich se rozšířily i do ostatních zemí, jiné jsou méně známé, ale všechny přispějí ke kouzelné, vánoční atmosféře. Právě v Římě byl poprvé vystaven Betlém symbolizující zrození Ježíše Krista a od té doby si Italové zdobí své příbytky již začátkem prosince těmi nejkrásnějšími, většinou ručně vyřezávanými jesličkami. Moc pěknou přírodní dekorací je nepochybně vánoční stromeček, jehož vůně z jehličí provoní obydlí již 8.prosince na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. V některých rodinách ale stromeček nezdobí a více si zakládají na již zmíněném Betlémě.
V předvečer Božího hodu "La Vigilia di Natale"se rodiny scházejí podobně jako u nás, ale neusedají k prostřenému stolu, nýbrž se účastní průvodu s loučemi nebo svíčkami, připravujíc se tak na půlnoční mši. Ta nejslavnější probíhá v chrámu sv. Petra ve Vatikánu. Někteří lidé v předvečer svátků drží i půst.
Děti před tím, než ulehnou do svých postýlek,postaví na stůl sklenici mléka a sušenky pro Babbo Natale – dědečka Vánoc, který tajně navštěvuje domy a pokládá dárky ke krbu či pod stromeček, tak aby je tam děti hned ráno mohli najít.
Hlavním adventním dnem je 25.prosinec, kdy papež požehná Urbi et Orbi a zahájí tímto aktem Vánoce. Slavnostním jídlem ale není večeře tak jako u nás, nýbrž slavnostní oběd na Boží hod. Skládá se z několika chodů a vánoční menu se liší v závislosti na regionu.
To co mají všechny oblasti v Itálii společné je sladký chléb panettone, který nesmí chybět na žádné slavnostní tabuli. Dále si Italové pochutnávají na bacalle, což je sušená treska naložená v soli, pečeném jehněčím či vánočním kuřeti, a také samozřejmě na špagetách s ančovičkami či mušlemi. Cukroví tak,jak jsme zvyklí u nás, ale v Itálii nepečou. Rádi si smlsnou na tureckém medu a sušeném ovoci.
V den ,,Kapo d´Anno" tedy na Silvestra, se lidé scházejí s přáteli a pořádají bujaré oslavy. Na Nový rok se zbavují všeho nepotřebného a to tak, že vyhazují,dnes již symbolicky nějaký malý kus nábytku.
Na závěr vánočních svátků 6.ledna, ještě létá nad krajinou čarodějnice Befana a komínem hází punčochy naplněné sladkostmi nebo i uhlím. Děti se tak mohou během vánočních svátků těšit i na tento den, i když na další kouzlo Vánoc si budou muset počkat zase další rok.