13.10.2020
Co musíte vědět před tím než odjedete na dovolenou do zahraničí v roce 2020 a máme mít obavy?

Dovolená 2020 je stejná jako v minulých letech, ale přeci jen trochu jiná.

Začneme tím, jak pracovník CK může vnímat korona krizi.

Sama osobně ale i se svými kolegyněmi v CK KM TRAVEL jsem prošla několika fázemi.
První fáze - lhostejnost
První fáze byla jasná - že se nás nějaká chřipka z Itálie vůbec netýká. ČR je od Itálie daleko, navíc je to "jen" chřipka a my přece žijeme v civizilovaném světě, v zemi, kde je zdravotnictví na jedné z nejlepších úrovní v Evropě. V den kdy do ČR přišly zprávy, že se COVID-19 rozšířil do Rakouska, jsme s manželem odjížděli na hory na Hochkar v Rakousku. Při pohledu na prázdnou horu a lanovky bez front jsem opravdu nechápala, proč se tomuto přikládá taková velká váha.
Pak v březnu přicházelo jedno omezení za druhým až do doby slavného výroku "chodit můžete jen do práce, na nákup a pak HNED domů". Připadala jsem si hrozně omezována. Jako by se doba vracela zpět do hluboké minulosti. Zákazy, nařízení, vyvolávání paniky a neustále dokola omýlání "nosit roušky" "umývat ruce" a "nikam nechodit".
Tehdy přišla fáze druhá - strach.
K čemu mám být doma já, když manžel jezdí za prací po celé ČR a do zahraničí? V této době tedy přišlo jak vedení CK, tak i z vedení firmy od manžela, že máme nařízené volno. Zažila jsem několik týdnů strachu, ovšem ani ne tak z nějaké nákazy, ale co bude se světem. Budeme opět moci sami o sobě rozhodovat co smíme dělat? Nebo nás bude řídit někdo jiný? Budu mít výplatu? A když ano, budu mít na úhrady za bydlení? Budu mít na jídlo? Ovlivněna medii, jsem věřila, že když si nějakou dobu odsedíme doma, tak ta hrozná chřipka prostě vymizí a zase bude dobře.
S nástupem do práce pak přišla tvrdá realita - fáze 3 vystřízlivění.
Všichni jsme si uvědomili, že tato chřipka prostě nezmizí nikdy (pokud tedy nějaká je, ale to už je na jinou úvahu) a musíme se prostě tomu přizpůsobit. Všichni vyděšení občané tedy najednou opět byli nuceni znovu chodit do práce, do obchodů na nákupy, setkávat se s přáteli, sedět na zahrádce v restauraci... Nic se nestalo, tak jsme si troufli jezdit i na výlety. Najednou všichni občané ČR vzali tyto výlety po domovské zemi jako povinnost. Na známých místech jako například Pálava na Jižní Moravě jsou denně davy turistů, přeplněné restaurace a vinné sklípky. Ale nikdo "doma" strach nemá. Nikdo nemá ani strach z obchodních center, které o víkendu praskají ve švech.
Proč se tedy bojíme jet do zahraničí a proč odsuzujeme ty, kteří na dovolenou k moři letos jedou?

Skandál: manažerka řeckých ostrovů na dovolené v Chorvatsku

Ano, ještě v březnu asi nikdo z nás vůbec netušil, zda letos vůbec pojedeme na dovolenou k moři. Patřím k těm lidem, a našim klientům, kterým se to povedlo. V červenci jsem zažila úžasně klidné dny v Chorvatsku, chatovém areálu Oliva, který má CK KM TRAVEL v nabídce už 25 let! Ubytování je v přírodě, u lesa a nedaleko pláže. Prostě ideální místo pro po-covidovou dovolenou s nutností dostatečných rozestupů. V roce 2019 kdy jsme jako pracovníci CK byli v Olivě na info cestě, jsem si říkala, že by tady byla super dovolená. Ovšem jen za podmínky, kdyby tady bylo málo lidí tak jako právě v květnu, kdy jsme tu byli, ale zase s počasím jako o prázdinách. Když tak nad tím přemýšlím, vlastně se mi splnilo to, co jsem si přála.

Cesta do Chorvatska v roce 2020

Jeli jsme autem přes Rakousko a Slovinsko. Ten den zrovna Slovinsko zařadilo Česko do žluté (nebo oranžové?) zóny. Měli jsme připravené doklady i povinnou registraci při vstupu do Chorvatska, ta je zákonem schválena už od 15.6.2020, tedy žádná novinka. Na cestě TAM doklady nikdo nechtěl vidět. Po příjezdu do kempu, najedou jakoby zmizela celá "korona". Neskutečný klid, naši klienti naprosto spokojení, usměvaví. V kempu bylo opravdu oproti jiným létům, mnohem méně lidí. I v hotelích, mobilhomech a karavanech. Centrální pláž tedy byla i pro mě opravdu snesitelná. Nebyli jsme tam jako sardinky. Každý měl dostatek prostoru okolo sebe. Moře bylo krásně průzračné a sluníčko hřálo. V obchodě s potravinami bylo upozornění na nošení roušek, ovšem téměř všichni (personál) je nosili stažené. Co se mi velmi líbilo, že pečivo bral vždy jen personál v rukavicích. Ne jako tady v Česku, kde se lidé s holýma rukama přehrabují v rohlíkach, nebo prohmatávají chleba, zdali je dostatečně křupavý.
Obchůdky se suvenýry a restaurace byly otevřené a vítali každého návštěvníka. V restauracích pak po opuštění místa personál desinfikoval stůl i židličky. Všude jde vidět úbytek turistů. Místní jsou na každého klienta velmi milý a opravdu si váží všech, kdo letos vyrazí na dovolenou k moři.

Na cestě zpět si naše doklady prohlédli jen Slovinci, v té době už jsme ovšem jako občané ČR byli opět "zelení". Cesta tedy probíhala naprosto bez problémů. Odkud se tedy berou informace, které jsou v médiích, nevím.

Co je dobré vědět před cestou do Chorvatska?

- Vždy je nutné mít registraci pro vstup do země. Veškeré informace obdržíte s pokyny k odjezdu cca 10 dní před vaší dovolenou

- pokud si s něčím nevíte rady, obraťe se na svého prodejce, KM TRAVEL a všichni pracovníci jsou tu pro vás!

- nahlašte CK KM TRAVEL číslo dokladu na který budete cestovat, pro případ, že by registrace neproběhla. Je to pak pro pracovníky CK rychlejší způsob znovu-vyřízení registrace.

- cestovní pojištění do zahraničí - bez něho letos opravdu nikam nejezděte. Novinkou u CK KM TRAVEL je cestovní připoještění proti COVID-19.

- cesta autobusem do Chorvatska s KM TRAVEL probíhá vždy přes Slovensko a Maďarsko. Tuto cestu doporučujeme i všem, kteří jsou z rizikovějších oblastí. Slovinsko totiž Moravskoslezký kraj zařadil opět do "oranžové".

- klienty vozíme jen do míst, kde není výskyt nákazy

- opatření na místě se téměř každý týden mění. Stále však platí dodržovat hygienu, desinfikovat si ruce a v uzavřených obchodech mít roušku

- doporučujeme sledovat www.kmtravel.cz/prakticke-informace kde najdete všechna aktuální doporučení a informace pro vstup do země.

- pokud se necítíte dobře, máte několik dní zvýšené teploty, bolí vás v krku, kašlete, rozmyslete si cestu.

 

Další články z blogu KM TRAVEL:

Cestováním k duševní pohodě - proč je pro naše zdraví tak důležité cestování a poznávání?

5 důvodů proč jet na dovolenou v červnu

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.