12.10.2020
Pokud jste někdy viděli fotky z řeckých měst v době adventu, určitě vás překvapí vedle klasického nazdobeného stromečku i osvětlená loď.

Zdobení Vánočního stromečku se totiž v Řecku stalo zvykem až v polovině 19. století. Původním symbolem, který najdete v Řecku během Vánoc i dnes na hlavním náměstí a téměř v každém městě, je loďka ozdobená světelnými řetězy. V řeckých domácnostech loďky najdete všech velikostí a i v papírové podobě.

Zdobení malých lodí (Karavaki) je tradice, stará několik stovek let a značí také kladný vztah Řeků k moři. Zvláště na většině řeckých ostrovech zůstávají vánoční lodě nejoblíbenější výzdobou Vánoc.

Podle jedné z legend to souvisí se svatým Mikulášem (Agios Nikolaos), patronem námořníků. Na jeho počest lidé vaří kolivu (směs sušeného ovoce, zrní atd.) a poté ji hází do moře, aby bylo k Řekům přívětivé. Dále zdobí od 6. prosince (kdy má Mikuláš svátek) své domy na Vánoce.
Řekové jsou velmi hrdí na své námořníky, rybáře a neohrožené kapitány. Další legendou tedy je, že v dřívějšíchh dobách, kdy muži vyráželi na moře a často bojovali s bouřkami a vlnami, jejich manželky, matky a dcery námořníků bývávaly chladné zimní měsíce samy. Byly to měsíce očekávání a modlení za jejich návrat. Když pak viděli na moře připlouvat lodě, samozřejmě z toho měli všichni velkou radost. Osvětlené lodě se pak staly symbolem odvážných námořníků.

Tento článek čerpala cestovní kancelář KM TRAVEL z: https://www.greece10best.com/why-greeks-decorate-a-boat-instead-of-a-christmas-tree/

 

Další články z blogu KM TRAVEL:

 

Přečtěte si, jak v Řecku probíhají přípravy na Vánoce a jaké jsou tradice

Cestováním k duševní pohodě - proč je pro naše zdraví tak důležité cestování a poznávání?

Přihlaste se k odběru novinek

Nenašli jste zájezd
podle svých představ?

Zavolejte nám nebo napište

Moře si s námi užilo přes 80 960 klientů

a 85% zákazníků se rok co rok vrací

Přečtěte si komentáře na Facebooku

Chcete více fotografií

z míst, kam jezdíme?

Jsme na Instagramu
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.