Poloostrov Pelion je opředen mnoha mýty a legendami – je sídlem řeckých bohů a kentaurů. V řecké mytologii byl Pelion sídlem krále Pélea, ale také zde pobývali Achiles, Hérakles a Jáson. Právě z přístavu Volos vyplul Jáson s argonauty na lodi Argó získat zlaté rouno. Přístav Volos proto bývá označován jako vstupní brána na poloostrov Pelion. Hora Pilion potom byla domovem bájných kentaurů. Zde byste marně hledali pozůstatky antických památek jako je tomu v Aténách. Pelion však nabízí, na rozdíl od vyprahlého vnitrozemí, něco jiného – nezkrotnou zelenou přírodu, staleté stromy a záplavu květin. Právě díky ideálnímu klimatu se zde daří exotickým rostlinám. Klikaté horské silničky Vás nedotčenou přírodou zavedou do svébytných horských vesniček, které se mohou pyšnit jedinečnou architekturou.
Poloostrov je omýván z jedné strany Egejským mořem a Pagasitickým zálivem ze strany druhé. Veškerý turistický ruch se soustřeďuje ve východní části poloostrova.
Písečné, oblázkovo-písečné i oblázkové vždy s pozvolným vstupem a klidným mořem bez větších vln. Nejvyhledávanější pláže najdeme na severovýchodním pobřeží Pelionu.
Poloostrov je převážně hornatý, a proto jej vyhledávají zejména vyznavači turistiky a objevovatelé méně známých letovisek.
Podnebí je zde takřka ideální. Typické středomořské podnebí s teplotami od 25-30 stupňů. Počasí během sezóny je poměrně konstantní jasno s teplotami okolo 30 stupňů.